WITAJ!

WITAJ!

sobota, 28 listopada 2015

O Bursztynie Czarodziejskim wywody...cz.1 "Moda"

Wieki temu, w głębinach Morza Bałtyckiego, wznosił się okazały bursztynowy pałac. Mieszkała w nim królowa Bałtyku - Jurata.
Według legendy, którą rozpoczynam ten wpis, bursztyn to szczątki pałacu Królowej. Prawda jest jednak troszkę mniej romantyczna, co nie zmienia faktu, że jest to kamień magiczny. 

Bursztyn bałtycki, czyli nasz krajowy, a mój lokalny, zwany sukcynitem to kopalna żywica drzew iglastych, która odznacza się zawartością kwasu bursztynowego od 3-8%. Naturalny bursztyn z Polski odznacza się szczególnym bogactwem odmian, zróżnicowaniem barw i stopniem przejrzystości.
Zróżnicowanie bursztynu - zbiory własne
Na współczesnym rynku światowym obok sukcynitu lansowane są wyroby z żywic kopalnych do niego podobnych, i tak np w Niemczech wytwarza się ozdoby z kopalu, które bardzo łatwo odróżnić od naszego bursztynu, gdyż rozpuszczają się w acetonie! Z kolei "bursztyn dominikański", pochodzi z Haiti, jest całkowicie różny od sukcynitu i nie ma żadnej tradycji jego artystycznej obróbki.

I tu dochodzimy do głównego tematu tego postu postu, czyli do mody, a konkretnie do biżuterii.
Bursztyn jako surowiec do wytwarzania ozdób i amuletów opisywany jest w literaturze archeologicznej od XIX w. Najstarsze, niezwykle rzadkie przedmioty pochodzą z Europy i datowane są na schyłkowy paleolit oraz mezolit (tj. na okres ok. 13000-7000 lat temu). całość art. Dariusza Monasterskiego
1. Rekonstrukcja układu paciorków: a - naszyjnik, b - bransoleta na rękę, c - bransoleta na nogę, d - pas.
Biżuteria Bursztynowego Księcia z Ząbia
Podpis rysunku mówi sam za siebie, 4,5 tysiąca lat temu w bursztyn stroili się mężczyźni.
Z kobiet, które doceniały urok biżuterii bursztynowej, warto wymienić królową Annę Jagiellonkę -  w jej grobie znaleziono między innymi bursztynowe serduszko w srebrnej pozłacanej oprawie z popiersiem Stefana Batorego
Fot. 17. Bursztynowe serduszko z popiersiem króla Stefana Batorego, wydobyte z grobu królowej Anny Jagiellonki.
Klejnot można podziwiać w Muzeum Katedralnym na Wawelu

Wyroby z bursztynu pasują do różnych stylizacji, zarówno na wielkie wyjścia, spotkania biznesowe czy na co dzień. Zobaczcie jak gwiazdy noszą bursztyn.


Lidia Popiel, fot. Marek Ulatowski /MWMedia
Lidia Popiel, fot. Marek Ulatowski /MWMedia
Britney Spears
Amber Necklace:
Ginnifer Godwin
https://hinderella.files.wordpress.com/2010/11/anna-wintour-show1.jpg
Anna Wintur


  
W moim domu bursztyn jest od wielu wielu lat. Z czasem zebrała się całkiem przyjemna kolekcja, do której bardzo chętnie sięgam. Na pewno już zauważyliście akcenty bursztynowe we wczesnojesiennej stylizacji:


Podczas zakupowego szału i niezdecydowania w przebieralni, także dzielnie znosił moje kombinacje:


 Jestem pewna, że w poście o oryginalnych sposobach noszenia szalika ( zobacz )


Przygotowałam też kilka stylizacji specjalnie dla Was, może coś Wam się spodoba, a może będzie inspiracją do własnych kompozycji bursztynowych:


 A na koniec niespodzianka !!! 

Jeśli zaczarował Cię bursztyn masz szansę wygrać śliczne, delikatne koraliki prosto z mojej kolekcji

          Wystarczy dodać mój blog do obserwowanych i napisać w komentarzu, dlaczego to właśnie do Ciebie ta urocza ozdoba powinna trafić. 
Komentarze zostaną poddane mojej subiektywnej ocenie, 
a najciekawszy nagrodzony już 12 Grudnia  
Zapraszam do udziału.
4 komentarze:

 1. bardzo ładne stylizacje :) ogólnie rzadko noszę biżuterię, ale mam pierścionek z bursztynem, który kiedyś dostałam od narzeczonego, i bardzo go lubię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe, lubię bursztyn i kojarzy mi się z moją mamą która go wręcz uwielbia. Jeśli udałoby mi się wygrać, podarowalabym to właśnie mojej mamie. Jest cudownym człowiekiem, który często zapomina o własnych potrzebach i pomaga innym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rox Mummy Model14 grudnia 2015 21:30

   Proszę o kontakt na rroksana1@me.com :)

   Usuń
 3. Bursztyn, nasz polski cud. Piękny kamień mający wspaniałą historię powstania i ewolucji do lat dzisiejszych. Już od zamierzchłych czasów wykorzystywany w dziedzinie biżuterii i lecznictwa. Bursztyn to artyzm i magia zamknięta w malowniczych barwach skamieliny. Warto o Nim przypominać i szerzyć jego wartość i tu dziękuje za post;) Psychika, zdrowie i uroda- w mniejszym lub większym stopniu może zagwarantować nam pomoc swoją energią, która przywraca równowagę;) I jak fantastycznie dodaje uroku w stylizacjach;)
  Część pierwsza, a więc czekam na cześć drugą, na pewno będzie niosła ze sobą o wspaniałości tej skamieniałości;)
  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń