Bursztyn - Kamień Życia - Kleopatra paliła go jako kadzidło, a Mikołaj Kopernik stosował na problemy z sercem, średniowieczni mnisi zalecali go na bóle brzucha i choroby układu nerwowego!
Czy ta przepiękna ozdoba może także leczyć? A może to tylko mit i jego dobroczynne właściwości to jedynie kwestia wiary? Postanowiłam to sprawdzić!
Z naukowego punktu widzenia
Podczas XVIII Spotkania badaczy bursztynu w Muzeum Ziemi PAN prof Ludwik Synoradzki przedstawił przebieg badań przeprowadzonych na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej i Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie. W ich wyniku potwierdzono działanie nawilżające i przeciwgrzybiczne bursztynu stosowanego w kosmetologii.
Obecnie wiemy, że bursztyn zawiera od 3 do 6 procent kwasu bursztynowego. Badania naukowe potwierdziły jego dobroczynne oddziaływanie na żywe organizmy. Bursztyn jest elektroujemny, dlatego w kontakcie z ciałem jonizuje się i oddziałuje korzystnie na energię ciała i równowagę elektrolitówW składzie chemicznym bursztynu, występuje ok. 80% węgla, 10% wodoru i tlenu. Badania wykazały, że bursztyn zawiera cenne mikroelementy: krzem, magnez, żelazo, wapń, potas, związki organiczne połączone z jodem, substancje lotne, kwasy żywiczne.
Inne cenne składniki jantaru to:
- kamfora - działa rozgrzewająco ( stosowana w maściach przeciwreumatycznych )
- limonen - właściwości przeciwnowotworowe
- eukaliptol - działanie aseptyczne
Rzut okiem w przeszłość
Bursztynowa Apteka |
Coś w tym musi być!
Zatem jak uwolnić dobroczynną moc Złota Północy?
Nalewki Bursztynowe |
Kosmetyki z bursztynem |
Bursztynowa Moda |
Tradycyjna nalewka Ojca Czesława Klimuszki
Składniki: 50 g okruchów bursztynu, 1/2 litra spirytusu
Sposób przygotowania:
Bursztyn wsypujemy do słoja, zalewamy spirytusem, zamykamy i odstawiamy na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Gotowe. Nalewki nie trzeba przecedzać
Sposób przygotowania:
Bursztyn wsypujemy do słoja, zalewamy spirytusem, zamykamy i odstawiamy na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Gotowe. Nalewki nie trzeba przecedzać
Nalewką można się nacierać, gdy:
- cierpimy na bóle głowy i migreny
- mamy problemy z tarczycą
- pojawiają się nerwobóle
- męczy nas katar
- zaatakowała grypa
Noszenie bursztynu
Bursztyn noszony w okolicach splotu słonecznego stabilizuje pracę serca, układu krążenia i śledziony.Przy zaburzeniach tarczycy, astmie i bólach zębów można nosić bursztyn na szyi.
Zwłaszcza na Kurpiach panuje przekonanie o zbawiennym działaniu bursztynu na łagodzenie dolegliwości związanych z ząbkowaniem u dzieci. Noszenie przez Bobaski bransoletek i koralików bursztynowych ma wielu przeciwników, alarmujących o zagrożeniach związanych z możliwością zadławienia. Na blogach parentingowych na całym świecie jednak, opracowano już odpowiednie długości i rozmiary zbawiennych ozdób, a skuteczność takiego rozwiązania sprawia, że liczba zwolenników rośnie każdego dnia.
Ważne!!!
Noszenie bursztynu obrobionego ma jedynie wpływ na naszą urodę, o modowych trendach biżuterii bursztynowej pisałam w pierwszej części Wywodów, jeśli chcesz skorzystać ze zdrowotnych właściwości "Kamienia Życia", noś surowy, nieobrobiony kamień, gdyż pod wpływem znacznego wzrostu temperatury, zatraca swoje właściwości!!
Bursztynowe kremy natomiast, wzmacniają zdolności immunologiczne skóry, dotleniają ją i poprawiają ukrwienie. Zwracajmy jednak uwagę na faktyczną zawartość bursztynu w stosowanych specyfikach. Jeśli są to tylko zapachy lub barwniki bursztynowe, nie ma co spodziewać się cudów.
Mam nadzieję, że troszkę przybliżyłam Wam temat Bursztynowego Zdrowia, a może znacie też inne sposoby zastosowania jantaru ?
Bibliografia:
- www.amber.com
- www.naturalneoczyszczanie.pl
- www.jantarstudio.com
- www.stolicabursztynu.gdansk.gda.pl
- www.vismaya-maitreya.pl
- www.ambradeibimbi.pl
- Przepis na nalewkę
Kleopatra paliła bursztyn jako kadzidło, w Rzymie stanowił materiał zdobniczy i leczniczy. W średniowieczu mnisi polecali go na bóle brzucha i choroby układu moczowego, a Mikołaj Kopernik leczył nim problemy z sercem
Czytaj więcej: https://radiogdansk.pl/index.php/wydarzenia/item/16092-zbawienny-na-tarczyce-zapobiega-migrenie-i-uspokaja-odkryj-wlasciwosci-bursztynu-foto.html
Lektura poczytana. Bardzo ciekawa!:) Bursztyn ma magiczną moc. Lecz chyba w Polsce mało jest doceniany. I jako ozdoba i jako lekarstwo pomocnicze.
OdpowiedzUsuńjakie ciekawostki znów :) szczególnie zainteresowało mnie "Przy zaburzeniach tarczycy, astmie i bólach zębów można nosić bursztyn na szyi", nie mam zawieszki z bursztynem, ale za to mam chorą tarczycę, trzeba coś z tym zrobić :) Muszę się wybrać na Mariacką w Gdańsku
OdpowiedzUsuńprzy tarczycy bursztyn bardzo pomaga.. Sprawdzone :)
Usuń