WITAJ!

WITAJ!

środa, 18 listopada 2015

Czystek - zgłębiamy temat

No i masz babo placek....ta jesień i wszelkie historie z nią związane zaczyna przejmować kontrolę nad moim blogiem. Miało być bardziej o modzie i urodzie, a tu ciągle spożywczo, bo po wpisie herbacianym dostałam od Was wiele pytań na temat wspomnianego tam tylko Czystka. Ponieważ rzecz tyczy się zdrowia, postanowiłam dla Was temat ten zgłębić, chociaż przyznam się szczerze - łatwo nie było.

W poście herbacianym ( kto nie czytał niech zajrzy tutaj ) wspominam o Czystku,jako uzupełnieniu diety w okresie jesienno-zimowym, takiej jeszcze innej herbatce. Okazuje się, że zalety stosowania Czystka ( te zbadane,bo te przypisywane są jeszcze większe ) są znacznie większe i w zasadzie dobrze jest go sobie przyjmować cały czas. 

Ale od początku, co to ten czystek? Cistus Incanus, czyli Czystek Szary lub Siwy ( piszę Wam o tym właśnie,bo taki mam,taki sobie piję - nie będę Wam wypisywać kocopołów, że nagle mam tu całą szklarnię) to krzewinka z rodziny posłonkowatych. Kwiatki tej roślinki są fioletowe, o papierowej strukturze, a ich płatki otwierają się rano, a odpadają przed zapadnięciem zmroku.

Cistus Incanus 
A teraz do sedna, czyli właściwości. Cistus Incanus zawiera m.in żywice,olejek eteryczny,kwasy fenolowe,flawonoidy, garbniki, proantycyjanidyny dimetryczne oraz fitosterole.....ehe, czyli co, zapytacie ( pewnie! sama się zgarbiłam jak o tym przeczytałam,bo niby co to oznacza)....zatem :
1. naukowcy z Universita di Catania ( Włochy ) wykazali potencjalne właściwości hamowania przerostu gruczołu krokowego - znaczy się, na kłopoty z prostatą
2. badania na szczurach wykazały, że stosowanie Czystka Siwego hamowało stan zapalny i niszczący wpływ szkodliwych substancji - czyli działa ochronnie na żołądek
3. naukowcy z Grecji oraz Maroka udowodnili właściwości przeciwbakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe
4. w Niemczech zbadano właściwości przeciwwirusowe (m.in. wirusa grypy )
5. w tradycyjnej medycynie ludowej Cistus Incanus stosowany był poza w.w., w leczeniu schorzeń wątroby, skóry,układu oddechowego i stanów zapalnych stawów

Wychodzi, więc na to, że warto sobie Czystka przyswoić, na wiosnę chyba go sobie zasadzę.


Teraz najważniejsza sprawa. Jak sprawdzić, czy Czystek,który kupujemy jest dobry. Już wielokrotnie wspominałam, że cokolwiek kupujemy, musi być ze sprawdzonego źrudła.W przypadku Czystka,praktycznie w każdej publikacji,podkreślane jest kilka kwestii:
1. przechowywanie ( czyli żadne bazarki, ryneczki itp.)
2. szczelność opakowania
3. jakość produktu ( herbatka powinna składać się niemal w całości z suszonych listeczków i kwiecia)

Czystek z mojej kuchni
Jak spożywać.....a i tu was zaskoczę,bo nie tylko herbatka, czyli napar, ale i naleweczka i tableteczka...a jakże, wszystko jest i już Wam rozpisuję co i jak:

1. NAPAR
Napar z Czystka
1 łyżeczkę suszu zalać szklanką wrzącej wody (lub mleka!), parzyć pod przykryciem ok20min, przecedzić
* przy chorobach układu oddechowego i zakaźnych dodać miód/sok malinowy

2. NALEWKA


1 część suchego surowca zalać 5-cioma częściami alkoholu 50/60%, macerować miesiąc,wstrzącając co kilka dni, przefiltrować 
Można dodać do mleka lub utartego żółtka z mlekiem i miodem

3. TABLETKI

Czystek w kapsułkach
Suplement diety,który w swoim składzie ma 350mg suszu z Czystka i 50mg witaminy C, a należy go spożywać przed posiłkiem (1-3 kapsułek) popijając dużą ilością wody.Wersja idealna dla osób nie przepadających za naparami, a dbających o dobry stan swojego organizmu.

Na koniec wspomnę jeszcze, iż Czystek był już stosowany od wieków,m.in przez św.Hildegardę z Bingen,która twierdziła, że podstawą zdrowia są trzy filary: dieta, zioła i post,dodajmy jeszcze ruch i mamy przepis na piękną sylwetkę oraz zdrowy, młody wygląd. 

Zarówno susz, jak i tabletki możecie zakupić w sprawdzonej już przeze mnie firmie 
EkoForLife24
Sprawdziłam ich,dogłębnie testując błonnik ( wyniki ) oraz popijając ich pyszniaste herbatki ( tutaj ) - wyszło super,więc nie poprzestaję na tym - następne w kolejności są: bezglutenowe musli, kwas hialuronowy i olejek arganowy. Ciekawi? A może macie też swoje propozycje na testy? Piszcze, komentujcie, zagadujcie- czekam na Was tu, na Facebooku i Instagramie.

Buziaki i Bądźcie Zdrowi nie tylko Jesienią!



Bibliografia:
1. www.rozanski.li  (dr Henryk Różański; nauki medyczne i biologiczne)
2. www.poradnikzdrowie.pl
3. www.akademiawitalności.pl
4. www.portal.abczdrowie.pl

7 komentarzy:

  1. Fajnie, że o tym napisałaś, bo faktycznie na necie są różne informacje, a tu jest wszystko w pigułce ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. chciałabym go sprawdzić w postaci maceratu ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W publikacjach natknęłam się na formę laudanum i wykorzystanie żywicy, ale o maceracie ani słowa, więc nie mam pojęcia jakie byłyby właściwości czystka w maceracie - ale daj znać jesli to sprawdzisz

      Usuń
  3. Super, dużo się dowiedziałam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dużo dobrego słyszałam na temat czystka, ostatnio często się o nim mówi. Jeszcze nie próbowałam ale po Twoim poście jestem jeszcze bardziej do niego przekonana, muszę kupić, spróbować...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten temat powraca co jakiś czas, a ostatnio Czystek jest coraz częściej głównym składnikiem suplementów diety, ja jednak polecam stosowanie Czystka, w czystej postaci :)

      Usuń